Respuesta :

Iqta

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Martin bought 4.5 gallons of red paint (3.25 for the barn, and 1.25 for his shed). The total money he spent on 4.5 gallons of paint was 81 dollars.  

So if 4.5 gallons cost 81 dollars, 1 gallon would cost 81/4.5  

= 18 dollars

Hope this helps!

Answer:

The correct choice is (A) 18 $

Step-by-step explanation:

Total paint used is 1.25 + 3.25 = 4.25 gallons

Total money spent on paint = $81

Money used per gallon = $81 / 4.25 gallons

Money used per gallon = $18

which is option A