A cell phone plan offers 250 minutes each month for $15.00 per month. What is the cost per minute when a person uses all 250 minutes in a month?

Respuesta :

Answer:

6 cents

Step-by-step explanation:

15/250=.06

15 dollars divided by 250 minutes makes it .06 cents per minute.