Respuesta :
Cereal A
10 ounces = $5.90
10/10 ounces = $5.90/10 .... divide both sides by 10
1 ounce = $0.59
1 ounce = 59 cents
----------
Cereal B
24 ounces = $6.48
24/24 ounces = $6.48/24 .... divide both sides by 24
1 ounce = $0.27
1 ounce = 27 cents
We see that Cereal B is the cheaper deal per ounce
---------
Answer: Cereal B is the better deal
okay so we can try to find how much it’d cost per ounce to see which one would give us the best deal
5.90/10= .59 per ounce
6.48/24= .27
therefore, the 24 oz. box would give us the best deal
5.90/10= .59 per ounce
6.48/24= .27
therefore, the 24 oz. box would give us the best deal