Respuesta :
Hello there! Almonds cost $0.32 per ounce.
When finding the cost per ounce, you are finding the unit rate, or how much an individual item would cost based on the total cost for a certain number of items.
To do this, you can use the equation: total cost ÷ total number of items = unit rate
So, let's plug the values given in the question into the equation.
3.36 ÷ 10.5 = 0.32.
So, the almonds cost $0.32/ounce. This is your final answer.
I hope this helped you get an answer and have a great day! If you need more help with this question, i will be glad to help you, just ask! If you need help with another question just link me to your question on Brainly and i can try my best to help! :)
The almonds which Sheila bought costed her $0.32 per ounce.
What is average cost?
It is the cost of of unit in the production or buying. It is also known as per unit cost.
How to calculate average cost?
The quantity which she bought is 10.5 ounces means 21/2 ounces for $3.36.
The cost of 1 ounce will be
=3.36/21/2
=3.36*2/2100
=0.32
Hence the cost of 1 ounce of almonds is $0.32.
Learn more about average cost at https://brainly.com/question/25799822
#SPJ2