Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

If 2lbs costs $4.50, then most likely 1lbs would be half of what 2lbs cost.

So take $4.50÷2= $2.25

Then take the cost of 2lbs @ $4.50 then add the $2.25 (essentially the cost per pound) and 3lbs would cost $6.75.

6.75

4.50/2= 2.25

2.25x3= 6.75