Respuesta :

Answer:

Brand A is more expensive by .02 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce, take the cost and divide by the number of ounces

Brand A

1.28/8 =.16 per ounce

Brand B

1.68/12 = .14 per ounce

The difference is .16-.14 = .02 per ounce