Respuesta :

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

Answer:

5 lbs for 8.75

Step-by-step explanation:

3 lbs of ham

Take the cost and divide by the pounds

5.70/3 =1.90 per pound

5 pounds

Take the cost and divide by the pounds

8.75/5 =1.75 per pound

The 5 pound is less per pound so it is a better but