Respuesta :
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
5 lbs for 8.75
Step-by-step explanation:
3 lbs of ham
Take the cost and divide by the pounds
5.70/3 =1.90 per pound
5 pounds
Take the cost and divide by the pounds
8.75/5 =1.75 per pound
The 5 pound is less per pound so it is a better but