9.
The cost of 3 notebooks and 2 pens is $10.45. The cost of 4 notebooks and 6 pens is $17.60.

Part A: What is the cost of each item?

Part B: Miles needs to purchase some new school supplies. For each notebook he buys he will buy 3 pens. How many notebooks can he purchase if he has $22?

Show your work and label your answers for both parts of this question.

Respuesta :

Answer:

Notebooks:  $2.75 each; pens:  $1.10 each

Step-by-step explanation:

Let n and p represent the unit cost of notebooks and the unit cost of pens.

Then 3n + 2p = $10.45, and 4n + 6p = $17.60.

Let's use elimination by addition/subtraction to find n and p.

Multiplying the first equation by -3, we get          -9n - 6p = -$31.35

and then combine this with the second:               4n + 6p =   $17.60

                                                                               -----------------------------

                                     Then,                                   -5n = -$13.75

Dividing both sides by 55, we get n = $13.75 / 5, so we now know that n = $2.75.  Each notebook costs $2.75.

Subbing $2.75 for n in the first equation, we get:

3($2.75) + 2p = $10.45, or

$8.25 + 2p = $10.45

Solving for p, we get p = $2.20 / 2 = $1.10.

Each pen costs $1.10.

Tosrel

Answer:

Use me to give the other guy brainliest.

Step-by-step explanation: