1. The weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95. Round each rate to the nearest hundredth if needed.
(a) Find both unit rates.
(b) Which unit rate is typically used? Explain.

Please answer this question quickly! I will give Brainliest answer to whoever is most clear and helpful!

Respuesta :

Answer:

(a). Weight of the bag of organic apples for advertising = 5 pound

Cost of the advertisement of 5 pound bag of organic apples = $13.95

Now, to find the unit rates :

Cost of advertising 5 pound bag of organic apple = $13.95

[tex]\text{Cost of advertising 1 pound bag of organic apple = }\frac{13.95}{5}=\$2.79[/tex]

Hence, unit rate of advertising 1 pound of organic apples = $2.79

$13.95 is charged for advertisement of 5 pound of organic apples

[tex]\$\text{1 will be charged for advertisement of }\frac{5}{13.95}=0.36\text{ pounds}[/tex]

Hence, one unit or $1 is charged for advertisement of 0.36 pounds of organic apples.

(b) Cost of 5 pound is given to be $13.95

So, the rate which is typically used in the given problem is : Dollars per pound.