Answer:
(a). Weight of the bag of organic apples for advertising = 5 pound
Cost of the advertisement of 5 pound bag of organic apples = $13.95
Now, to find the unit rates :
Cost of advertising 5 pound bag of organic apple = $13.95
[tex]\text{Cost of advertising 1 pound bag of organic apple = }\frac{13.95}{5}=\$2.79[/tex]
Hence, unit rate of advertising 1 pound of organic apples = $2.79
$13.95 is charged for advertisement of 5 pound of organic apples
[tex]\$\text{1 will be charged for advertisement of }\frac{5}{13.95}=0.36\text{ pounds}[/tex]
Hence, one unit or $1 is charged for advertisement of 0.36 pounds of organic apples.
(b) Cost of 5 pound is given to be $13.95
So, the rate which is typically used in the given problem is : Dollars per pound.