The graph below shows the cost of pens based on the number of pens in a pack.What would be the cost of one pen?
A. $1.50
B. $2.30
C. $6.00
D. $13.50
(Worth 10 points!)

The graph below shows the cost of pens based on the number of pens in a packWhat would be the cost of one pen A 150 B 230 C 600 D 1350 Worth 10 points class=

Respuesta :

MsRay

Answer:

A. $1.50

Step-by-step explanation:

Based on the graph, the cost of the pencils is the same regardless of the number bought, so the equation is linear.  You can find the rate, or cost per pencil, by first using two points:

(5, 7.5) and (3, 4.5)

Slope formula: [tex]\frac{(y_{2}-y_{1})}{(x_{2}-x_{1})}=\frac{(7.5 - 4.5)}{(5-3)}=\frac{3}{2}[/tex]

In order to find the unit rate, you divide the numerator by the denominator to get the price per pencil:

3 ÷ 2 = $1.50 per pencil

Step-by-step explanation:

THE ANSWER IS A BEACUSEETHY KEEP ADDING 1.50