I cannot understand this AT ALL. for some reason..help?

1) I bought apples -three for $1.49. What is the unit rate?

2) Simplify: 12(5x +4)-(24-12)

3) The sale price for Campbell's soup is 4 for $1.24. How much would it be for six cans of soup?

4) 17+(-28)=​