Jamie wants to treat some friends to lunch. He has $40 and knows that lunch will cost about $7 per person, p. How many people can Jamie buy lunc Part A Write and solve an inequality to represent the situation. h for?

Respuesta :

5 people, because $40 divided by 7 is gonna be 5.

The answer is five because 5•7=35 and even thought you have five dollars left that is not enough to buy a lunch.