contestada

If you buy ice cream in 1 liter tubs each tubs costs $2 you can fill ten cones from each tub each empty cone cost $5 you plan to sell each filled cone for 80 cents how much profit do you expect to make on the day

Respuesta :

Answer:

You make 5.50 each 10 servings or tub you use. To find how much in a day multiply $5.50 by the number of tubs you use or number of 10 servings you sell.

Step-by-step explanation:

I think there is a typo and each empty cone costs $0.05 or 5 cents.

You buy a 1 liter tub for $2 and fill ten cones with the tub costing 10*0.05 = 0.50 for the cones. This means your total cost is $2.50 per tub (or 10 servings).

But you plan to sell the servings for 0.80 cents each. This means for 1 tub or 10 servings you'll make 10*0.8 = $8.00. You'll make $8.00.

Your profit is how much you make minus your costs.

$8.00 - 2.50 = $5.50.

You make 5.50 each 10 servings or tub you use.