A group of friends share a large popcorn at the movies. It costs $3.35 to buy it and $0.65 for each refill. If they spent $5.95, how many times did the group of friends refill their popcorn?

Respuesta :

Answer:

4 times

Step-by-step explanation:

5.95= .65r + 3.35

5.95-3.35=.65r

2.6=.65r

r=2.6/.65

r=4

4 times for the popcorn at the movies.