nati10
contestada

Juan visited a candy store and purchased 7 pounds of candy consisting of Atomic Fireballs and
Gummi Bears. Atomic Fireballs cost $4.25 per pound and Gummi Bears were on sale for $1.25 per
pound. Juan spent a total of $14.75, before taxes. Let x represent the number of pounds of Atomic
Fireballs and y represent the number of pounds of Gummi Bears Juan purchased. Which of the
following graphically represents this situation?

Juan visited a candy store and purchased 7 pounds of candy consisting of Atomic Fireballs and Gummi Bears Atomic Fireballs cost 425 per pound and Gummi Bears we class=