contestada

Mixed Review
Jorge bought a crate of floor ties
for $95.94. The crate had 6 boxes of floor tiles. Each box
1. contained 20 floor tiles. Write and solve an
equation to determine the cost per box, b. Then
write and solve a second equation to determine the cost per tile, t, to the nearest cent.
2. A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and
costs $1.28. Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in
dollars, per fluid ounce between the two brands of juice?

Mixed Review Jorge bought a crate of floor ties for 9594 The crate had 6 boxes of floor tiles Each box 1 contained 20 floor tiles Write and solve an equation to class=

Respuesta :

1. b = $95.94 / 6
       = $15.99

    t = $15.99 / 20
      = $0.80

2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
    B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz 

    Difference: $0.02 per oz

Answers with working:

1.

Cost of a crate of floor tiles = $95.94

The crate has 6 boxes of floor tiles. This means 6 boxes of tiles cost $95.94

Now each box has 20 floor tiles.

So, total tiles in a box are : [tex]t=6\times20=120[/tex] tiles

Now, cost of 6 boxes = $95.94

So, cost of 1 box (b) = [tex]b=\frac{95.94}{6}[/tex] = $15.99

20 tiles cost $15.99

Hence, 1 tile (t) will cost = [tex]\frac{15.99}{20}[/tex] = $0.799 ≈ $0.80

2.

Brand A contains 8 fluid ounces and  costs $1.28.

Cost of per fluid ounce = [tex]\frac{1.28}{8}[/tex] = $0.16

Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68.

Cost of per ounce = [tex]\frac{1.68}{12}[/tex] = $0.14

Difference between both the per ounce costs = [tex]0.16-0.14[/tex] = $0.02