Answer:
20 fluid ounces for $4.40 is cheaper by 2 cents
Step-by-step explanation:
First, solve for the amount for each fluid oz. To do so, divide the cost from the total amount of fluid ounce given.
20 fluid ounces for $4.40
In the above, we are given a container that gives us a cost of $4.40 for 20 fluid oz. To solve, divide the cost from the amount given.
4.40/20 = 0.22
Each fluid oz costs 22 cents.
24 fluid ounces for $4.80
In the above, we are given a container that gives us a cost of $4.80 for 24 fluid oz. To solve, divide the cost from the amount given.
4.80/20 = 0.24
Each fluid oz costs 24 cents.
Answer: 20 fluid ounces for $4.40 is cheaper by 2 cents
~