You can buy 20 fluid ounces of shampoo for $4.40 or 24 fluid ounces for $4.80. Which is the better buy? Explain. please explain ihave test tommorow!

Respuesta :

Answer:

20 fluid ounces for $4.40 is cheaper by 2 cents

Step-by-step explanation:

First, solve for the amount for each fluid oz. To do so, divide the cost from the total amount of fluid ounce given.

20 fluid ounces for $4.40

In the above, we are given a container that gives us a cost of $4.40 for 20 fluid oz. To solve, divide the cost from the amount given.

4.40/20 = 0.22

Each fluid oz costs 22 cents.

24 fluid ounces for $4.80

In the above, we are given a container that gives us a cost of $4.80 for 24 fluid oz. To solve, divide the cost from the amount given.

4.80/20 = 0.24

Each fluid oz costs 24 cents.

Answer: 20 fluid ounces for $4.40 is cheaper by 2 cents

~