Pam has a home-based business making and selling scented soaps. She initially spent $75 to purchase soap-making equipment, and the materials for each kilogram of soap cost $15. Pam sells the soap for $18 per kilogram. Eventually, she will sell enough soap to cover the cost of the equipment. How much soap will that be? What will be Pam's total sales and costs be? solve by elimination

Respuesta :

Answer: Hence, 25 kilograms she will manage to purchase and sell atleast.

Step-by-step explanation:

Let the number of each kilogram of soap be x

Amount she spent to purchase soap making equipment = $75

Amount she spent to purchase the material for each kilogram of soap = $15

So, total expenditure will be

[tex]15\times x+75\\\\=15x+75[/tex]

now, Rate at which she sells the soap per kilogram = $18

so, Total earning will be

[tex]18x[/tex]

According to question,

[tex]15x+75=18x\\\\75=18x-15x\\\\75=3x\\\\x=\frac{75}{3}\\\\x=25[/tex]

So, the total cost of Pam's will be

[tex]15x+75\\\\=15\times 25+75\\\\=375+75\\\\=\$450[/tex]

Total sales will be

[tex]18x\\\\=18\times 25\\\\=\$450[/tex]

Hence, 25 kilograms she will manage.