Kendra bought a gallon of milk and 5/6 of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, which equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?

A. 3.60+5/6x=4.35

B. 4.35+5/6x=3.60

C. 3.60x+5/6=4.35

D. 4.35x+5/6=3.60