Answer: The cost of gas for week will $104.89.
Explanation:
Distance traveled in one day = 121 km =75.17 mile
(1 km = 0.6313 mile)
Distance traveled in a week i.e. in 7 days =75.17 × 7= 526.19 miles
Mileage of the car = 26 miles/gal
Gas used for travelling 1 mile =[tex]\frac{1}{26}=0.038[/tex] gal/mil
Gas used in travelling 526.19 mile :
[tex]526.19 mile\times 0.038 gal/mile=19.995 gal[/tex]
Cost of 1 liter of gas = €1.10
1 gal = 3.785 L
So, 19.995 gal = [tex]19.995 \times 3.785 L=75.68 L[/tex]
Cost of 75.6810 L gas = €1.10 × 75.6810=€83.2491
€ 1 = $ 1.26
Cost in dollars = $83.2491 × 1.26 = $ 104.89
The cost of gas for week will $104.89.