While in Europe, if you drive 121 km per day, how much money would you spend on gas in one week if gas costs 1.10 euros per liter and your car's gas mileage is 26.0 mi/gal ? Assume that 1euro=1.26dollars .

Respuesta :

Answer: The cost of gas for week will $104.89.

Explanation:

Distance traveled in one day = 121 km =75.17 mile

(1 km = 0.6313 mile)

Distance traveled in a week i.e. in 7 days =75.17 × 7= 526.19 miles

Mileage of the car = 26 miles/gal

Gas used for travelling 1 mile =[tex]\frac{1}{26}=0.038[/tex] gal/mil

Gas used in travelling 526.19 mile :

[tex]526.19 mile\times 0.038 gal/mile=19.995 gal[/tex]

Cost of 1 liter of gas = €1.10

1 gal = 3.785 L

So, 19.995 gal = [tex]19.995 \times 3.785 L=75.68 L[/tex]

Cost of 75.6810 L gas = €1.10 × 75.6810=€83.2491

€ 1 = $ 1.26

Cost in dollars = $83.2491 × 1.26 = $ 104.89

The cost of gas for week will $104.89.