Respuesta :
Answer:
The cost of a pound of rice = $0.48
Step-by-step explanation:
The cost of rice is $1.05 per kilogram.
1 kilogram = 2.2 pounds
To find the cost of rice per pound, we need to divide.
Divide the cost of rice per kilogram by 2.2, we get
The cost of a pound of rice = 1.05/2.2
=$0.48
Hope this will help you.
Thank you.
For this case we have that 1 kilogram equals 2,205 pounds.
By making a rule of three we have:
2.205 pounds --------> 1.05 $
1 pound ------------------> x
Where "x" represents the unit cost of the pound of rice.
[tex]x = \frac {1 * 1.05} {2.205}\\x = 0.476 \ $[/tex]
So, a pound of rice costs $ 0.476
Answer:
0.476 $