Respuesta :

Answer:

The cost of a pound of rice = $0.48

Step-by-step explanation:

The  cost of rice is $1.05 per kilogram.

1 kilogram = 2.2 pounds

To find the cost of rice per pound, we need to divide.

Divide the cost of rice per kilogram by 2.2, we get

The cost of a pound of rice = 1.05/2.2

=$0.48

Hope this will help you.

Thank you.

For this case we have that 1 kilogram equals 2,205 pounds.

By making a rule of three we have:

2.205 pounds --------> 1.05 $

1 pound ------------------> x

Where "x" represents the unit cost of the pound of rice.

[tex]x = \frac {1 * 1.05} {2.205}\\x = 0.476 \ $[/tex]

So, a pound of rice costs $ 0.476

Answer:

0.476 $