Answer:
12=12
Step-by-step explanation:
Let x = pounds of $1.5/lb chocolate needed
(cost of chocolate) / (pounds of chocolate) = cost per pound
1.5x+10*.8/x+10=1
1.5x+8=x+10
.5x=1
x=2
2 LBS needs to be checked:
1.5*2+10*.8/2+10=1
3+8/12=1
12/12=1
12=12
Hope this helps