Respuesta :
$40 minus the $2 for the water bottle = $38 minus the $20 he has remaining = $18 divided by the 4 water bottles he bought = 4.5 which is $4.50
Answer:
Each bottle of apple juice cost about $4.50.
Hope this helps!!