Mrs.o’brien purchases 112 ounces of laundry detergent for $13.44. Mr. o’brien purchases a 17.5 pound container of laundry detergent for $19.60. What is the difference in the unit price per ounce for the laundry detergent mr. and mrs. o’brien Purchase?

Respuesta :

frika

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

Note that 1 pound = 16 ounces.

1. Mrs. O’brien purchases 112 ounces of laundry detergent for $13.44, then 1 ounce of laundry detergent costs

[tex]\$13.44:112=\$0.12.[/tex]

2. Mr. O’brien purchases a 17.5 pound container of laundry detergent for $19.60. First, in a 17.5 pound container of laundry detergent there are

[tex]17.5\cdot 16=280[/tex] ounces of laundry detergent. Then 1 ounce of laundry detergent costs

[tex]\$19.60:280=\$0.07.[/tex]

3. The difference in the unit price per ounce for the laundry detergent mr. and mrs. O’brien purchase is

[tex]\$0.12-\$0.07=\$0.05.[/tex]