Respuesta :

Answer:

$.33 cents per roll

Step-by-step explanation:

a dozen rolls are 12 rolls

To find the unit prices, take the price and divide by the number of rolls.

$3.99/12

$.3325

But this is money so we round to the nearest cent

$.33 cents per roll

Nexeby
(hope this helps)

ANSWER :

.33 for 1 roll

STEP BY STEP :

We know that the price of 12 rolls is $3.99. To solve this we have to find the unit rate, or the price of each roll. Divide each number by 12. ⇩

$3.99 price / 12 rolls

Divided by 12⇩

~ .33 cents / 1 roll