Respuesta :
Answer:
$.33 cents per roll
Step-by-step explanation:
a dozen rolls are 12 rolls
To find the unit prices, take the price and divide by the number of rolls.
$3.99/12
$.3325
But this is money so we round to the nearest cent
$.33 cents per roll
(hope this helps)
ANSWER :
.33 for 1 roll
STEP BY STEP :
We know that the price of 12 rolls is $3.99. To solve this we have to find the unit rate, or the price of each roll. Divide each number by 12. ⇩
$3.99 price / 12 rolls
Divided by 12⇩
~ .33 cents / 1 roll
ANSWER :
.33 for 1 roll
STEP BY STEP :
We know that the price of 12 rolls is $3.99. To solve this we have to find the unit rate, or the price of each roll. Divide each number by 12. ⇩
$3.99 price / 12 rolls
Divided by 12⇩
~ .33 cents / 1 roll