Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
2.9 divided by $7.25 is 2.5
$2.5 per gallon
Answer:
$2.50 per gallon
Step-by-step explanation:
To get the answer, I did $7.25 divided by 2.9. This is to get how much money per 1 gallon. The answer is $2.50 per 1 gallon.