Jones Manufacturing offers chain discounts of 5/4/2 to many of its preferred customers. Rowly Dress Shop purchased 40 dresses that had a total list price of $1,400. What was the net price paid by Rowly? What was the amount of trade discount? Use the net price equivalent rate and single equivalent discount rate in your calculations. Round final answers to nearest cent.

Respuesta :

Answer:

1.What was the net price paid by Rowly

by 5/4/2  percentage 137000 cents,138400 cents,141200 cent

2.What was the amount of trade discount

by 5/4/2 percentage 7000 cents,5600 cents,2800 cents

Step-by-step explanation:

list price= $1,400

percentage discounts=5%

4%

and

2%

we have to find net price=?

we will calculate discount one by one

5% of 1400=[tex]\frac{5}{100}[/tex]×1400

5% of 1400=70

amount of trade discount for 5 %=70 dollar

we know that

1 dollar=100 cent

we will convert dollar into cents

7o dollar=70*100=7000 cent

Net amount  paid for 5% discount=1440-70=1370 dollar

1370 dollar=1370*100=137000 cent

4% of 1400=[tex]\frac{4}{100}[/tex]×1400

4% of 1400=56

amount of trade discount for 4 %=56 dollar

56 dollar=56*100=5600 cent

Net amount  paid for 4% discount=1440-56=1384 dollar

1384 dollar=1384*10138400 cent

2% of 1400=[tex]\frac{2}{100}[/tex]×1400

2% of 1400=28

amount of trade discount for 2%=28 dollar

28 dollar=28*100=2800 cent

Net amount  paid for 2% discount=1440-28=1412 dollars

1412 dollar=1412*100=141200 cent