Respuesta :

Answer:

A) each donut costs $0.65

B) the price for 1 and 1/2 dozen of donuts (18 donuts) is $11.70

Step-by-step explanation:

For a you have to divide $7.80 by 12 (since its a dozen) and thats how you get $0.65

For b you have to multiply the price of each donut ($0.65) by the 1 and 1/2 dozen (18 donuts) and thats how you get $11.70