Respuesta :

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

We have been given that Yuki bought a pound of confetti for $12.

To find the price of per ounce of confetti, we will divide the total price of 1 pound confetti by number of ounces in 1 pound.

1 pound = 16 ounces.    

Let us divide 12 by 16 to find the price of confetti per ounce.

[tex]\text{Price of per ounce confetti}=\frac{12}{16}[/tex]

[tex]\text{Price of per ounce confetti}=\frac{3}{4}[/tex]

[tex]\text{Price of per ounce confetti}=0.75[/tex]

Therefore, the price of per ounce confetti is $0.75.