Answer:
$0.75
Step-by-step explanation:
We have been given that Yuki bought a pound of confetti for $12.
To find the price of per ounce of confetti, we will divide the total price of 1 pound confetti by number of ounces in 1 pound.
1 pound = 16 ounces.
Let us divide 12 by 16 to find the price of confetti per ounce.
[tex]\text{Price of per ounce confetti}=\frac{12}{16}[/tex]
[tex]\text{Price of per ounce confetti}=\frac{3}{4}[/tex]
[tex]\text{Price of per ounce confetti}=0.75[/tex]
Therefore, the price of per ounce confetti is $0.75.