Respuesta :

Answer: The Jolene's unit rate in dollars per pound of grain is 0.25.

Explanation:

It is given that the Jolene is making a line graph that represents the price of grain and the number of pound purchase.

The number of pounds are shown on x-axis and the price in dollar are shown  on y-axis.

The cost of 1 pound is 0.25, therefore the point (1,0.25) lies on the line.

The cost of 4 pound is 1, therefore the point (4,1) lies on the line.

The unit rate in dollars per pound of grain is the the slope of the line.

The slope of a line is,

[tex]Slope=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

[tex]m=\frac{1-0.25}{4-1}[/tex]

[tex]m=\frac{0.75}{3}[/tex]

[tex]m=0.25[/tex]

Therefore, Jolene's unit rate in dollars per pound of grain is 0.25.