Respuesta :

24 dollars is the answer

Answer:

$24.

Step-by-step explanation:

Let x represent cost of each tank top.

We have been given that a T-shirt cost 3 times as much a tank top, so the cost of each T-shirt would be [tex]3x[/tex].

We have been given that Chris paid $36 for 3 similar tank tops and 2 similar T-shirts.

We can represent this information in an equation as:

[tex]3(x)+2(3x)=36[/tex]

[tex]3x+6x=36[/tex]

[tex]9x=36[/tex]

[tex]\frac{9x}{9}=\frac{36}{9}[/tex]

[tex]x=4[/tex]

The cost of each T-shirt: [tex]3x=3(4)=12[/tex]

Cost of two T-shirts would be [tex]\$12\times 2=\$24[/tex]

Therefore, Chris paid $24 for 2 T-shirts.