Respuesta :
Jane was charged $15/4 = $3.75 per item and George was charged
$39/12 = $3.25 per item, so in addition to the charge per item, there must be an extra charge for each purchase.
We note that George bought 12-4 = 8 more items than Jane and was charged
$39 - $15 = $24 more, or $24/8 = $3 more for each additional item. So if we figure $3 per item, we can find out that extra charge.
Jane paid 4 * $3 = $12 for her 4 items, plus $3 to make her total $15.
George paid 12 * $3 = $36 for his 12 items, plus $3 to make his total $39.
So we can see that if x is the number of items, the store charges
x times $3 plus an extra $3.
Using function notation, we write
f(x) = 3x + 3
and then work out the charge for 22 items:
f(22) = 3 * 22 + 3 = 66 + 3 = 69
So a is your final answer.
I might have done some calculations wrong but thank me for effort.
Answer:
f(x) = 3x + 3; f(10) = 33
Step-by-step explanation:
Jane bought four items and was charged $15
[tex](x_1,y_1)=(4,15)[/tex]
George bought twelve items and was charged $39
[tex](x_2,y_2)=(12,39)[/tex]
We will use two point slope form :
Formula : [tex]y-y_1=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}(x-x_1)[/tex]
Substitute the values :
[tex]y-15=\frac{39-15}{12-4}(x-4)[/tex]
[tex]y-15=3(x-4)[/tex]
[tex]y-15=3x-12[/tex]
[tex]y=3x+3[/tex]
So, f(x)=3x+3
Where f(x) is the cost of x items
We are given that you were charged $33.
So,[tex]33=3x+3[/tex]
[tex]30=3x[/tex]
[tex]10=x[/tex]
So,f(10)=33
So, Option A is true