In his freshman year, Mario earned a C in algebra, a B in English, an A in science, and a C- in geography. As a sophomore, he earned a B+ in world history,an A- in biology, a C+ in geometry and a B- in English literature yearly GPA average??????

Respuesta :

from what I know

A=4

B=3

C=2

and a plus adds 0.33 and a minus minuses 0.33

question wants us to find yearly average or average per 1 year

since these grades span over 2 years, we must divide the total average by 2

averagefresh=sum of fresh grades/4 grades per year

averagesoph=sum of soph grades/4 grades per year

yearlyaverage=(averagefresh+averagesoph)/2


freshman:

(C)+(B)+(A)+(C-)=2+3+4+(2-0.33)=10.67


sophomore:

(B+)+(A-)+(C+)+(B-)=(3+0.33)+(4-0.33)+(2+0.33)+(3-0.33)=12


averagefresh=10.67/4=2.6675

averagesoph=12/4=3

yearlyaverage=(2.6675+3)/2=2.83375

so it's about a [tex]B^{-}[/tex] average

Answer:

Freshman GPA= 2.67

Sophomore GPA=3.0

Cumulative GPA=2.84

Step-by-step explanation:

Freshman GPA calculations:

(C =2.0), (B =3.0), (A =4.0), (C- =1.66)

2.0 + 3.0 + 4.0 + 1.66 = 10.66

10.66 / 4 = 2.665 = 2.67

Sophomore GPA calculations:

(B+ = 3.33), (A- = 3.66), (C+ = 2.33), (B- =2.66)

3.33 + 3.66 + 2.33 + 2.66 = 11.98

11.98 / 4 = 2.995 = 3.0

Cumulative GPA calculations:

2.67 + 3.0 = 5.67

5.67 / 2 = 2.835 = 2.84