((HELP, ASAP! PLEASE EXPLAIN CLEARLY!))

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there?



A. Write a ratio for the give information about the cost of pasta.


B. Would it be more helpful to write an equivalent ratio with 1 pound of pasta as once of the numbers or with $1 as one of the numbers? Explain your reasoning, and then write the equivalent ratio.