Respuesta :

Amount of green grapes bought = [tex]1\frac{2}{5}=\frac{7}{5}[/tex] pounds

Amount of red grapes = [tex]2\frac{3}{10}=\frac{23}{10}[/tex] pounds

Let us assume that both the grapes have same price per pound.

Total quantity of grapes = [tex]\frac{7}{5}+\frac{23}{10}[/tex]

=[tex]\frac{14+23}{10}=\frac{37}{10}[/tex] = 3.7 pounds

Price of 1 pound of grapes = $2.99

So price of 3.7 pounds = [tex]2.99\times3.7[/tex] =11.063

Price is $11.063

Hence, Lexi spent less than $12.

Answer:

Less.

Step-by-step explanation: If you multiple 1 2/5 by $2.99 you would get about $4.19. If you multiple 2 3/10 by $2.99 you would get about $6.88. If you add those together, you would get $11.07, which is less than $12.