Respuesta :
$50.50 because each bag cost $25.25 if split into eighths if split into 6 pieces each bag cost $25 and a little more cents
ratio and proportion
cost/bags=252/6
252/6=x/8
multily both sides by 8
252*8/6=x
2016/6=x
$336=x
it would cost $336 to order 8 bags