Respuesta :

6.85/5 = 1.37
One pound of apples costs $1.37

Answer:

The price of 1 pound apple = 1.37.

Step-by-step explanation:

Given : Jenna bought 5 pounds of apples for 6.85 .

To find : what is the unit price per pound of apples.

Solution : We have given

Price of 5 pound apple  = 6.85

Price of 1 pound apple = [tex]\frac{6.85}{5}[/tex].

Price of 1 pound apple = 1.37.

Therefore, The price of 1 pound apple = 1.37.