Product A is 8 oz and sells for = $1.36
So, 1 oz of Product A will cost = [tex]\frac{1.36}{8}[/tex] = $0.17
So, unit price of product A is $0.17
Product B is 16 oz and sells for = $3.20
So, 1 oz of product B will cost = [tex]\frac{3.20}{16}[/tex] = 0.20
Unit price of product B is $0.20
Hence, comparing the two unit prices, Product A has a lower unit price.