A 4 -pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 3/4 cup of sugar. How many batches can you make if you use all the sugar? What is the cost of sugar each batch? What is the cost of sugar for each batch? (1 cup = 48 teaspoons)

Respuesta :

Answer: There are 13 batches of muffins if we use all the sugar.

Cost of sugar for each muffins = $ 0.28

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of one- teaspoon servings is contained in a 4-pound bag of sugar = 454

Cost of 4-pound bags of sugar = $ 3.49

If a batch of muffins uses

[tex]\frac{3}{4}\text{ cup of sugar}[/tex]

[tex]=\frac{3}{4}\times 48=36\text{ tea spoons}\\(1 cup=48\text{ tea spoons})\\[/tex]

Now, we use the unitary method,

[tex]\text{ number of muffins is made by 36 tea spoons}=1\\\text{ number of muffins is made by 1 tea spoons}=\frac{1}{36}\\\text{ number of muffins is made by 454 tea spoons }=\frac{1}{36}\times 454=12.61=13\text{ approx.}[/tex]

so,there are 13 batches of muffins can be made if we use all the sugar.

Cost of sugar for each batch is given by

[tex]\text{Cost for 454 tea spoons }=\$3.49\\\\\text{Cost of 1 tea spoons }=\frac{3.49}{454}\\\\\text{Cost of 36 tea spoons}=\frac{3.49}{454}\times 36=\$0.28[/tex]