Respuesta :
first we want to find the cost of 1 pizza using the given info
let p = pizza(s)
if 5p = 60
then p = 12
so 1 pizza is $12
the cost of 9 pizzas is then simply $12 × 9
9 pizzas cost $108
let p = pizza(s)
if 5p = 60
then p = 12
so 1 pizza is $12
the cost of 9 pizzas is then simply $12 × 9
9 pizzas cost $108