Respuesta :
Answer:
a. The value of ending Inventory using FIFO is $2749.
b. The value of ending Inventory using LIFO is $2667.
c. The value of ending Inventory using Average Cost method is $2713.
We have:
Date Explanation Units unit cost Total Cost
Sep-01 inv 11 97 1067
Sep-12 purchases 44 100 4400
Sep-19 purchases 47 101 4747
Sep-26 purchases 22 102 2244
Total 124 12458
Novak sold 97 snowboards, so the number of snowboards with it at the end of September is [tex]124 -97 = 27 units[/tex].
If Novak adopts First In First Out (FIFO) method, and 27 units are remaining, all 22 units purchased on Sept-26th and [tex]27 -22 = 5 units[/tex] from the purchases made on Sept-19th will remain in inventory.
So the value of inventory using FIFO will be [tex](22* 102) + (5*101) = 2749[/tex]
If Novak adopts Last In First Out (LIFO) method, all 11 units in inventory on Sept-01st and [tex]27 -11 = 16 units[/tex] from the purchases made on Sept-12th will remain in inventory.
Hence inventory value using LIFO will be [tex](11* 97) + (16*100) = 2667[/tex]
We calculate the Average cost by dividing the Total Cost by total number of units purchased.
[tex]Average Cost = \frac{12458}{124} = 100.468[/tex]
The value of inventory using the average cost method is [tex]100.648 * 27 =2713[/tex].
Answer:
A)
ending inventory under FIFO method = $2,749
ending inventory under LIFO method = $2,667
ending inventory under the average-cost method = $2,713
B)
COGS under FIFO method = $9,709
COGS under LIFO method = $9,791
COGS under the average-cost method = $9,745
Explanation:
Novak Corp. inventory during September
sept. 1 inventory 11 $97 $1,067
sept. 12 purchases 44 $100 $4,400
sept. 19 purchases 47 $101 $4,747
sept. 26 purchases 22 $102 $2,244
totals 124 $12,458
If Novak sold 97 units during September, ending inventory will be 27 units and their value under FIFO method = (22 x $102) + (5 x $101) = $2,244 + $505 = $2,749. COGS under FIFO method = $12,458 - $2,749 = $9,709
If Novak sold 97 units during September, ending inventory will be 27 units and their value under LIFO method = (11 x $97) + (16 x $100) = $1,067 + $1,600 = $2,667. COGS under LIFO method = $12,458 - $2,667 = $9,791
If Novak sold 97 units during September, ending inventory will be 27 units and their value under the average-cost method = ($12,458 / 124 units) x 27 units = $2,712.63 ≈ $2,713. COGS under the average-cost method = $12,458 - $2,713 = $9,745