Answer:
She will need to buy 10 packages.
Step-by-step explanation:
3 markers x 25 students = 75 markers in total
75 markers / 8 markers per package = 9.375
Since you can't buy just a part of a one box round to the next number, which is 10. If you rounded to 9 you will not have enough. If you round to 10 you will have extra, but its better to have extra than not enough.