Respuesta :
B
Let’s put this into a simple equation
8 apples = 2.96
We can substitute apples for x
8x=2.96
She divided by 8
X= 2.96/8
Remember x represents apples so only 1 x represents 1 apple
So that means the answer is B.
Hope that helped!
Answer:
B. In order to find out how much she paid per apple
Step-by-step explanation:
Molli purchased 8 apples for $2.96
Let's find the cost of an apple.
Let "x" be the cost of an apple. So the equation is
8x = $2.96
To find the value of x, we need to divide both sides by 8, we get
[tex]\frac{8x}{8} = \frac{2.96}{8}[/tex]
x = [tex]\frac{2.96}{8}[/tex]
When we divided 2.96 by 8, we will come to know the cost of an apple.
Therefore, the answer B. In order to find out how much she paid per apple