You use the equation given to solve the problem.
x= 4x9
X=36
The four is for the amount of people. The nine is the cost.
For the questions where you have to find out how much each person paid you would have to divided the amount by the number of people.
So, 36/9= 4.30
Therefore each person paid $4.30.
(Hope this helps you)