Respuesta :
about 1 ounce because total it would be 2.05 dollars so not even an ounce.
o i do not know the answer, but i know its not even an ounce.
There clearly is a typo in the answer: I assume the price for the first ounce is 0.50$, and then you pay 0.21$ for each additional ounce.
So, the price of a letter is [tex] 0.50 + 0.21a [/tex]
where [tex] a [/tex] is the number of additional ounces.
If you paid 1.34$, the equation is
[tex] 1.34=0.50 + 0.21a \iff 0.21a = 0.84 \iff a = \dfrac{0.84}{0.21} = 4 [/tex]
So, your letter weights 4 additional ounces.