Seudónimo Seudónimo 13-09-2018 Mathematics contestada Emma spent $35.22 on 3 dozen bagels and a gallon of iced tea. The price of the gallon of iced tea was $5.25. The following equation can be used to find d, the price of each dozen of bagels. 3d + 5.25 = 35.22 What is the price of the bagels?