Wal-Mart is selling 12 highligters for $5.47. What is the unit price of the highlighters? (round the price to the nearest hundreth)
Question 3 options:


$0.12


$0.54


$0.46


$2.19

Respuesta :

To be able to quickly solve this, we can temporarily make 5.47 into 547

Now, we can divide 547 by 12.

[tex]547 / 12 = 45.5[/tex]

Now, we can round up from 45.5 to get 46.

However, we originally moved our decimal 2 places over, so now we must move it 2 places again.

46 ⇒ 0.46

The correct answer is $0.46