contestada

Ms.Daveport bought a dozen package of spaghetti sauce mix priced at 3 o package 1.29. what is the price of one spaghetti sauce..

Respuesta :

If a dozen package of spaghetti sauce is priced 3, that means that 12 spaghetti sauces are priced 3, to know the price of an individual spaghetti sauce we need to divide the 3 by 12:
price individual = 3/12
= 0.25
so the price of one spaghetti sauce is 0.25
If 3 packages cost $1.29 and he bought 12 that would mean we multiply 1.29 by 4 to figure out how much 12 packages were (1.29x4=$5.16). To figure out how much 1 package is you could divide $1.29 by 3 (1.29/3) or $5.16 by 12 (5.16/12) either way you get $.43. 1 package of spaghetti sauce costs 43 cents or $.43 :)