contestada

Chloe purchased a bottle of perfume for $1.60 per 0.01 ounce. what is the unit cost of the perfume

Respuesta :

Work:

0.01 × 100 = 1.00

$1.60 × 100 = $160

Answer:

The unit cost of the perfume is $160 per ounce. 
If I am correct though, and you are working on the page I think you are, the answer is  C