Respuesta :
It costs $80 to buy an air conditioner. The cost to run it for 1 minute is $0.40.
Cost = $80
Run per minute = $0.40.
There's no exact time so substitute a variable for it: m
Add everything together.
[tex] \$80+\$0.40m [/tex]
$80 is the price to buy it. $0.40 is the price to run it for one minute. m is a variable substituting the time it runs.
Answer:
the answer is x
Step-by-step explanation:
It costs $80 to buy an air conditioner and about $0.40 per minute to run it. Which equation models the total cost of using an air conditioner?
well basically over here it doesnt provide us with any info on how many minutes was used from using the air conditioner so x would be the unknown number.
$80 + $0.40x
~batmans wife dun dun dun....